
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 58.3 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 9.2 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 200 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Header |
| Insulation | Insulated |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
Stock: 153
Distributors
pcbx
Unit Price$2.43390
Ext.Price$2.43390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.43390 | $2.43390 |
| 10 | $2.21950 | $22.19500 |
| 25 | $2.02398 | $50.59950 |
| 50 | $1.84568 | $92.28400 |
| 100 | $1.75757 | $175.75700 |
| 300 | $1.66056 | $498.16800 |
| 500 | $1.56889 | $784.44500 |
| 1000 | $1.49405 | $1494.05000 |
